מה זה NLP

המילה NLP היא ראשי התיבות של  Neuro Linguistics Programming

 Neuro – המערכת הנוירולוגית, מערכת החושים שלנו: הראייה, השמיעה, התחושה, הריח והטעם שדרכה אנחנו קולטים וחווים את העולם.

Linguistics – אחרי שהמידע נקלט הוא נשמר בנו בצורה של תמונות, צלילים, תחושות, טעמים וריחות. המידע מקודד בעזרת השפה הפנימית והקידוד יוצר את המשמעות. חלק גדול מהמחשבות והתגובות שלנו באות לידי ביטוי בשפה.

Programming – כל התוכניות והתהליכים הפנימיים שמשתמשים במידע שנקלט והופכים אותו לרגשות, התנהגויות, ביטוי ועשייה.

אנחנו קולטים מהעולם מידע ראייתי, שמיעתי ותחושתי, המידע מעובד ועובר תהליכים פנימיים והתוצאה היא התנהגויות שמביאות אותנו לתוצאות בחיינו. תחום ה-NLP עוסק בכל התהליך, החל בקליטת המידע ועד להתנהגויות שמביאות לתוצאות. השאלה החשובה היא – האם אנחנו מייצרים עבור עצמנו את התוצאות הרצויות לנו או לא.

תהליך קליטת המידע הוא תהליך סובייקטיבי, גם כשאנשים נמצאים באותה סיטואציה, כל אחד ישים לב ויזכור מהסיטואציה מידע אחר. הסיבה לכך היא שאנחנו חשופים לאינסוף פרטי מידע סביבנו שמשתנים בכל שבריר שנייה וכיון שאנחנו יכולים לחשוב בו זמנית על כשבע פרטי מידע, רוב המידע שסביבנו נמחק מהמודעות. כל אחד מוחק מידע אחר וכל אחד שם לב למידע שקשור למבנה הפנימי שלו. אפשר לדמות את זה להליכה עם משקפיים שמסננות מידע כך שנוכל לקלוט את שבע פרטי המידע  המתאימים לנו. השאלה החשובה היא, האם המשקפיים משרתות אותנו ואפקטיביות עבורנו או לא.

מהרגע שהמידע נקלט הוא מקבל משמעות, מצטרף למידע קודם, נשמר ועובר תהליכים פנימיים עד לשלב בו משתמשים במידע במחשבות ובהתנהגויות. במקרה שההתנהגויות אינן משרתות אותנו, אפשר לשנות את האופן בו נשמר המידע הפנימי כך שיוביל להתנהגויות רצויות.

כיון שההתנהגויות הן תוצאה של התהליכים הפנימיים ואותם אפשר לשנות – המסקנה היא שהכול ניתן לשינוי והכול אפשרי. יש בנו גמישות שמאפשרת שינוי ויצירת הזדמנויות נוספות כדי להגיע לתוצאות הרצויות לנו.

אז איך זה נעשה?

בעבודה עם NLP אנחנו משנים את המשקפיים, משנים את אופן שמירת המידע, את התהליכים הפנימיים. אנחנו לא מבררים למה אנחנו משתמשים דווקא במשקפיים האלה ואיך השימוש במשקפים הספציפיות האלה קשור לכל מה שעברנו עד היום, אנחנו לא מבררים מה הסיבה לרגש שמפריע, להתנהגות הלא רצויה, אנחנו לא מבררים את ה- ‘למה’. ה-NLP עוסק בשינוי ה- ‘איך’. לבעיות יש מבנה, הן שמורות עם מבנה של בעיה, בעבודה עם NLP, משנים את המבנה כך שהבעיה לא תהיה יותר בעיה. לדוגמא בהתמודדות עם פוביה, אנחנו לא עוסקים בברור הסיבות לפוביה או בשינוי ע”י דרכי חשיפה איטיות, אלא יודעים שלפוביה יש מבנה פנימי ואותו אנחנו משנים בטכניקה ייעודית. החיבור בין הטריגר לפוביה לבין התגובה הפיזיולוגית משתנה ולכן התגובה משתנה כשהמבנה משתנה הפוביה נעלמת.

ב-NLP יש טכניקות רבות ליצירת שינויים, הטכניקות הם קצרות ואפקטיביות.

לסיכום

ה-NLP עוסק ביצירת שינויים. שינוי באופן קליטת המידע, בתהליכים פנימיים, בחשיבה ובהתנהגות מוביל לתוצאות חדשות.  בכל תחום שבו התוצאות לא מתאימות לנו – אפשר לשנות את המבנה הפנימי ולהצליח!

שתפו

Share on facebook
Share on linkedin
Share on print
Share on email
Share on whatsapp